Хамес Родригес очигледно нема ништо против премин во Наполи

Колумбискиот играч од средниот ред, Хамес Родригес, се повеќе се поврзува со трансфер во Наполи.

На Хамес на крајот од оваа сезона му истече девегодишниот заем во Баерн, а баварскиот кулб не ја искористил можноста да го откупи неговиот договор.

Затоа Хамес се враќа во Реал, со кого и понатаму има договор, но се чини дека тој никогаш нема да игра повторно за овој клуб.

Според италијанските медиуми, Хамес ќе се пресели во Наполи, и се чини дека фудбалерот нема ништо против тоа.

„Наполи има тековната историја која започнува од моментот Диего Марадона. Мислам дека би ми било добро во тој контекст. Но, сега мислам само на националниот тим и Копа Америка“, изјави Хамес по натпреварот против Катар.

Инаку, Колумбија, по две кола е на врвот на табелата во групата фаза во „Групата Б“ со максимум шест поени, а во последното коло игра против Парагвај.