Хуан Мата ја донесе конечната одлука за својата иднина и повторно ги изненади сите

Хуан Мата, одлучи да потпише нов договор со клубот од „Олд Трафорд“.

Иако Фенербахче и Галатасарај беа заинтересирани да го доведат во своите редови, а имаше и интерес од Барселона, 31-годишниот Шпанец одлучи да остане на „Олд Трафорд“.

Причината лежи во фактот дека интересот на Барселона за Мата во меѓувреме отпадна, и тој одлучи да потпише нов тригодишен договор.

Минатата сезона, Мата играше 32 натпревари во дресот на Манчестер Јунајтед и постигна 6 гола и 4 асистенции. Тој е во овој клуб од 2014 година, кога дојде од Челзи за речиси 45 милиони евра.