Connect with us

Фудбал

Интер се доближи до нокаут фазата од Лигата на шампионите!

Во 5. коло од групата Д на Лигата на шампионите, „Џузепе Меаца“ го совлада Шахтјор Доњецк со 2:0 и дојде на чекор до пласман во нокаут фазата од натпреварувањето во Лигата на шампионите.

Јунак на победата на италијанскиот шампион е Един Џеко, кој ги постигна двата гола за „Нероаѕурите“ на овој натпревар.

Првото полувреме од овој натпревар носи голем број на шанси пред голот на гостите. Сепак, Џеко и тимот не беа прецизни и на пауза заминаа со резултат 0:0.

Сепак, продолжението носи голови во мрежата на гостите, а овојпат Един Џеко ги искористи шансите кои му беа дадени.

Џеко погоди за водство на својот тим во 61. минута. Тој одлично ја следеше акцијата која самиот ја започна, топката се одби во горниот дел од шеснаесетникот, а Един погоди за 1:0 .

Шест минути подоцна Џеко повторно биеше. Перишиќ е убаво ставен, дијамантски лак на предност од 2:0.

Тоа беше конечниот резултат на овој натпревар. Интер е многу блиску до влез во нокаут фазата, а Реал Мадрид тоа може да го обезбеди вечерва со победа над Шериф Тираспол.

„Нероаѕурите“ во последното коло му гостуваат на Реал Мадрид и тоа би можело да биде директен дуел за првото место во групата.

 

 

Реклама

Facebook

Реклама