Connect with us

Фудбал

Искусниот тенисер го вклучи алармот и ја повика Австралија: „Другите играчи се во страв…“

Драмата за Новак Ѓоковиќ во Австралија продолжува.

Оваа држава повторно му одби виза на Ѓоковиќ, а тој најверојатно нема да настапи на Австралија опен.

Мислењата за овој случај во светот на тенисот се поделени, а најави Илја Марченко украинскиот тенисер кој даде изјава без влакна на јазикот.

„Правилата се исти за сите, па губат на свој суд. Не застануваат тука и наоѓаат причина повторно да му ја откажат визата. Тогаш како да зборуваме за исти правила за сите? Ах, заборавив, наскоро ќе има избори во Австралија. Издржи Новак. Другите тенисери се плашат да не им бидат укинати визите, па не смеат да го поддржат Ѓоковиќ“, изјави Марченко.

Оваа изјава на Марченко предизвика многу коментари и реакции, а не им се допадна на организаторите на Австралија опен.

Инаку, Илја Марченко е 165. на АТП листата, веќе има 34 години и од 2006 година е на АТП турнејата.

Реклама

Facebook

Реклама