Connect with us

Фудбал

Истанбул гореше вечерва: Фенербахче го сруши Галатасарај во 94. минута и едвај го преживеа бесот од трибините

Фантастично дерби одиграа вечерва Галатасарај и Фенербахче во натпреварот од 13. коло од турската Суперлига, а на крајот Фенер победи со 2:1 во 94. минута од натпреварот.

Галатасарај имаше неверојатна поддршка пред своите навивачи и фудбалерите на овој тим одиграа навистина добар натпревар во кој создадоа неколку одлични можности, но на крајот доживеаја вистински шок во последните минути од натпреварот.

Домашниот тим одлично го отвори вечерашниот натпревар кога Актуркоглу ја погоди мрежата на Фенербахче за 1:0 и голема ерупција од воодушевување кај навивачите на Галата.

Сепак, Фенер израмни за само 15 минути. По одличната долга топка на Кахвечи, Месут Озил истрча пред голманот на Галати, кој рутински го реши и погоди за 1:1.

Во вториот дел Галтасарај имаше неколку одлични шанси да стигне до вториот гол. Домашните успеаја да поведат со 2:1 во 84. минута кога погоди Дијане, но голот беше поништен по ВАР поради играње со рака.

Галата не се откажа од притисокот и жестоко напаѓаше на крилата на своите навивачи, но во 94. минута домашните доживеаја неверојатен шок.

Фенер почна да контра, по што Роси го ангажираше Креспа, кој одлично шутираше од врвот на шеснаесетникот и го совлада Муслер за 2:1 и целосниот молк на навивачите на Галатасарај на трибините.

До крајот на мечот Галата на секој начин се обидуваше да стигне до целта и да избегне пораз од најголемиот ривал, но на крајот не успеа.

Реклама

Facebook

Реклама