Connect with us

Фудбал

Изјавите на Куман и Пике ја покажуваат суровата реалност на Барселона

Барселона доби нов шамар. Лигата на шампионите ја започна со „шлаканица“ од Баерн. На Ноу Камп, Баварците славеа со 0:3.

Поради тешката финансиска состојба, Каталонците беа принудени да направат тотален пресврт, а секако најболно е заминувањето на Лионел Меси.

Првиот вистински тест ја покажа суровата реалност на Блауграна. Овој тим едноставно не е доволно квалитетен за да се соочи со најдобрите и има голема неизвесност пред гордоста на Каталонија.

„Резултатот во целина е лош резултат. Бевме конкурентни во првото полувреме, а потоа влегоа 18-годишниците. Тоа е она што го имаме. Убеден сум дека ова ќе биде тешка сезона, имаме база , важно е децата да стекнат искуство“, рече Жерард Пике.

По натпреварот, искусниот стопер застана во одбрана на Серхио Роберт, кој беше понижен од публиката. Присутните гледачи го исвиркаа овој 29-годишник.

„Сето тоа многу ме боли затоа што го знам како личност. Бидејќи тој е исклучителен човек. Јас само ќе ги потсетам луѓето дека тој не е крилен фудбалер …“

По натпреварот, Роналд Куман исто така се сложи со Пике за играчкиот кадар.

„Се согласувам со него. Алба беше болен, Де Јонг го одигра својот прв натпревар. Треба да биде реален. Младите момци покажаа дека имаат светла иднина. Така е“.

„Има разлика во квалитетот. Играчите на Баерн се заедно со години. Тешко е да се прифати се, но треба да почекаме. Дебитантите на 19 или 20 години дебитираа, додека Баерн е искусен тим“.

На Барселона во прилог му оди резултатот од групата Е. Динамо Киев и Бенфика одиграа без голови, па за очекување е Каталонците на крајот да ја минат групата.

Facebook