Поврзи се со нас

Фудбал

Јота се смета за наследник на Роналдо

Хорхе Симао, кој работел со напаѓачот на „црвените“ на Пакос де Фериера, отсекогаш верувал дека 23-годишниот напаѓач ќе достигне високи фудбалски нивоа.

За Диого Јота се предвидува „наследник на Кристијано Роналдо“ многу пред да дебитира во англискиот фудбал, а поранешниот тренер на напаѓачите на Ливерпул, во 2016 година изјави дека 23-годишниот играч ќе биде врвен играч.

„Никој не прави работи како што ги прави Јота сега без реална амбиција“, рече Симао, кој работеше со Јота во Пакос де Фериера за „Атлетик“.

„Кога тој потпиша за Порто (во 2016 година), јас и реков на една португалска веб-страница дека, за мене, Јота ќе биде наследникот на Кристијано Роналдо“.

„Очигледно, тоа беше мое големо тврдење во тоа време, бидејќи Јота играше малку за Пакос и трансферот во Атлетико Мадрид не оди како што треба“.

„Кога Јота потпиша за Ливерпул, му испратив порака да му честитам. Тој ми врати, пет секунди подоцна, линк до стариот напис за него и Роналдо“.

loading...

Facebook