Connect with us

Фудбал

Јунајтед води тајни разговори со Покетино

Манчестер Јунајтед и Маурисио Покетино одржуваат „тајни и дискретни“ контакти, јавуваат денеска медиумите во Франција.

Покетино е во конкуренција со Пари Сен Жермен за освојување на титулата во Лига 1, но и за Лигата на шампионите, а целта е да ја постигне со напаѓачката тројка составена од Меси, Нејмар и Килијан Мбапе.

Тој е клучен за да биде постојан менаџер во Манчестер Јунајтед, а менаџерот Ралф Раник ќе го води тимот до крајот на сезоната 2021/22.

„Ле Перизиен“ денеска објави дека „црвените ѓаволи“ исто така изразиле интерес за Покетино во ноември, кога Оле Гунар Солскјер доби отказ. Јунајтед продолжува да го „има овој контакт“ со аргентинскиот тренер кој го сакаат повеќето навивачи на овој тим.

Претходно беше објавено дека Јунајтед цели кон тројца тренери за новата сезона и тие се. Покетино, тренерот на Ајакс, Ерик тен Хег и тренерот на Лестер, Брендан Роџерс.

„Ле Перизиен“ пишува дека во моментов се борат да ги доведат Покетино и Тен Хаг на клупата.

Реклама

Facebook

Реклама