Connect with us

Фудбал

Кан до Левандовски: Роберт, не можеш да …

Роберт Левандовски е на прагот да го надмине рекордот на Герд Милер во 1972 година по бројот на постигнати голови во една сезона во Бундеслигата.

Леваандовски постигна 39 погодоци на две кола пред крајот на Бундеслигата, додека Милер постигна 40 погодоци. Значи, на Полјакот му требаат само уште два погодоци за да постави нов рекорд.

Полјакот минатиот викенд постигна хет-трик во победата со 6:0 над Борусија Моенхенгладбах, а директорот на Баерн, Оливер Кан е убеден дека ќе го сруши рекордот.

„Колку што знам, знам дека тој нема да си дозволи да го пропушти тој рекорд, но Роберт не треба да си изврши притисок врз себе си сега“, рече Кан во интервју за „sport1.de“.

Легендарниот голман на Баерн ја спомена и важноста на постигнувањето на Мулер во историјата на германскиот фудбал.

„Се сеќавам дека кога бев момче, овој одличен рекорд на Герд Мулер беше постојан проблем за голгетерите. 40 гола во една сезона? Никој не сметаше дека овој рекорд некогаш може да биде соборен. Ако Роберт го стори тоа, тоа ќе биде неверојатно достигнување“, истакна Кан.

Во преостанатите две кола, Баерн ќе се соочи со Фрајбург и Аугсбург, екипите што се по „мерка“ на Левандовски. Аугсбург е тимот на кој Левандовски му даде најмногу голови во Германија по Волфсбург.

Последните два меча ќе бидат и збогување со Ханси Флик, кој по сезоната ќе го замени Џулијан Нагелсман. „Планираме најдобро збогување од Ханси“, рече Кан.

Баерн обезбеди нова титула во Германија на споменатиот натпревар против Борусија, но во Лигата на шампионите беше елиминиран во четвртфиналето од ПСЖ, додека во Купот на Германија порано се збогуваа со трофејот.

Што се однесува до Левандовски, сите во Баерн сакаат и очекуваат тој да остане, но во последно време тој почна да се споменува како можно засилување на многу великани низ цела Европа.

Реклама

Facebook