Поврзи се со нас

Фудбал

„Кејн ќе го сруши рекордот на Руни“

Саутгејт потврди дека напаѓачот на Тотенхем има можност да ја надмине легендарната фигура на поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед.

Герет Саутгејт изјави дека „феноменалниот“ капитен на Англија, Хари Кејн ќе може да го сруши рекордот за најмногу постигнати голови на Вејн Руни.

Кејн постигна 32 гола на 49 натпревари за откако започна да игра за Националниот тим во 2015 година.

Само пет играчи имаат постигнато повеќе голови од напаѓачот на Тотенхем, поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед и Евертон, Руни, кој постигна 53 од нив.

Кејн нема постигнато гол на последните четири настапи за тимот на Саутгејт, но се истакна со својот клуб, каде од 14 настапи има постигнато 13 голови во сите натпреварувања.

27-годишниот фудбалер има потенцијал да го зголеми тој број погодоци за својата земја кога Англија ќе се соочи со Белгија во Лигата на нации во недела, каде Саутгејт смета дека искусниот напаѓач ќе го сруши рекордот на Руни.

„За тоа дали е можно? Рекордот на постигнувања на голови е навистина интересен бидејќи неговата стапка на напад е феноменална за нас и му претстои долг пат пред да може да го сруши рекордот на Руни“, изјави селекторот на Англија на прес-конференцијата пред натпреварот.

„Од неговата перспектива знам дека личните достигнувања го тераат да игра уште подобро, но тој исто така ги гледа и достигнувањата на Националниот тим. Тој е повеќе фокусиран на успехот на тимот и би сакал да стигне до уште еден трофеј во наредните години“, изјави Саутгејт.

loading...

Facebook