Connect with us

Фудбал

Кимих објаснува како го постигнал најубавиот гол во неговата кариера, во исто време рушејќи го рекордот на Баерн (ВИДЕО)

Објавено:

Џошуа Кимих беше херојот на Баерн кој победи во 28-то коло од Бундеслигата во Дортмунд со 1:0.

На крајот од првото полувреме, Кимих успеа да го лобовира голманот на Борусија, Бурки и со тоа да го постави конечниот резултат, и да му даде на актуелниот германски шампион предност од седум поени и помирен влез во финалето на првенството.

“Претходно бевме известени дека Барки често не стои на линија и дека има навика да излегува напред. Ова е најдобриот гол во мојата кариера – тој беше многу важен за тимот”, рече херојот Кимих.

Патем, Кимих го постави и рекордот на Баерн, бидејќи истрча 13,73 километри против Борусија.

 

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама