Connect with us

Фудбал

Комична сцена од Енфилд: Ќе стоеја до сабајле да го прашаа Александар-Арнолд

Ливерпул имаше лош старт на новата сезона во англиската Премиер лига.

Црвените од Енфилд во двете одиграни кола освоија само два бода, а противници беа Фулам и Кристал Палас.

Вицешампионот на Англија и Европа моментално „спие“ на почетокот на сезоната. Спијат и главните играчи, па се случи интересна сцена пред мечот со Кристал Палас.

Главните улоги во него ги играа Мохамед Салах и Трент Александар-Арнолд. Заборавија дека пред натпреварот има поздрав со противничкиот тим и дека домашните се упатуваат кон нив.

Така, остатокот од тимот отиде да се збогува. Александер-Арнолд и Салах заспале, а потоа Египјанецот сфатил дека нема никој до нив и го „бркал“ соиграчот да го следи остатокот од тимот.

Оваа сцена насмеа многу луѓе. Најмногу се коментира дека овој случај е поврзан со летаргијата на „црвените“ на почетокот на сезоната.

Бучавата на „Енфилд“ е голема како и секогаш. Веројатно Александар-Арнолд и Салах не слушнале дека тој се движи за да се збогува и дека малку ги понесе атмосферата на стадионот на првиот домашен натпревар сезонава.

Ниту на теренот не се снајдоа најдобро. Ливерпул имаше многу шанси против Кристал Палас. Сепак, на крајот освоија само еден бод (1:1), а секако не очекуваа толку скромен старт на сезоната.

Да потсетиме, во првото коло црвените одиграа 2:2 на гостувањето кај Фулам и веќе заостануваат четири бода зад најголемиот ривал Сити.

Facebook