Connect with us

Фудбал

Комплетен распоред на сите мечеви од ЕУРО 2024!

Европското фудбалско првенство, ЕУРО 2024, е тука! Она што го чекавме три години, бидејќи претходно беше одложено за една година поради корона вирусот, почнува со натпреварот меѓу домаќинот Германија и аутсајдерот Шкотска на стадионот на Баерн во Минхен и ќе трае следниот месец, до финалето што ќе се одржи во Берлин.

Како што кажавме и претходно, започнуваме со натпреварот помеѓу Германија и Шкотска. Покрај тие две селекции, во групата А ќе играат и унгарската и швајцарската селекција. Ова е распоредот на тие три селекции во групната фаза од натпреварувањето.

Група А

14 јуни, Германија – Шкотска, 21:00 часот, Минхен

15 јуни, Унгарија – Швајцарија, 15:00 часот, Келн

19 јуни, Германија – Унгарија, 18:00 часот, Штутгарт

19 јуни, Шкотска – Швајцарија, 21:00 часот, Келн

23 јуни, Швајцарија – Германија, 21:00 часот, Франкфурт

23 јуни, Шкотска – Унгарија, 21:00 часот, Штутгарт

Втората група на ЕУРО 2024 многумина ја сметаат за најсилна на овогодинешното првенство. Во него има три екипи за кои фудбалските фанови веруваат дека можат да го освојат трофејот на турнирот. Најголеми шанси и се даваат на Шпанија, тука се и актуелните шампиони Италија и Хрватска, но и Албанија која е аутсајдер.

Група Б – „Група на смртта“

15 јуни, Шпанија – Хрватска, 18:00 часот, Берлин

15 јуни, Италија – Албанија, 21:00 часот, Дортмунд

19 јуни, Хрватска – Албанија, 15:00 часот, Хамбург

20 јуни, Шпанија – Италија, 21:00 часот, Гелзенкирхен

24 јуни, Албанија – Шпанија, 21:00 часот, Дизелдорф

24 јуни, Хрватска – Италија, 21:00 часот, Лајпциг

Следува Група Ц во која Англија е фаворит, следува Данска, па Србија и Словенија.  Се чини дека последните две селекции добиваат најмалку шанси за следната рунда.

Група Ц

16 јуни, Словенија – Данска 18:00 часот, Штутгарт

16 јуни, СРБИЈА – Англија, 21:00 часот, Гелзенкирхен

20 јуни, Словенија – СРБИЈА, 15:00 часот, Минхен

20 јуни, Данска – Англија, 18:00 часот, Франкфурт

25 јуни, Англија – Словенија, 21:00 часот, Келн

25 јуни, Данска – СРБИЈА, 21:00 часот, Минхен

Носителот на четвртата група на ЕП е веројатно најголемиот фаворит за освојување на турнирот – Франција. Покрај финалистите на Мундијалот во Катар, тука се и Холандија, Австрија и Полска. Со тоа една од најсилните групи Србија се „вкрстува“ во нокаут фазата на ЕП.

Група Д

16 јуни, Полска – Холандија, 15:00 часот, Хамбург

17 јуни, Австрија – Франција, 21:00 часот, Дизелдорф

21 јуни, Полска – Австрија, 18:00 часот, Берлин

21 јуни, Холандија – Франција, 21:00 часот, Лајпциг

25 јуни, Холандија – Австрија, 18:00 часот, Берлин

25 јуни Франција – Полска, 18:00 часот, Дортмунд

Веројатно најслабата група, ако има слаби селекции на ЕП. Нема да ги пропуштиме ниту натпреварите во групата Е, иако Белгија, Украина, Романија и Словачка точно не ни го ветуваат спектаклот што го очекуваме на големото натпреварување.

Група Е

17 јуни, Романија – Украина, 15:00 часот, Минхен

17 јуни, Белгија – Словачка, 18:00 часот, Франкфурт

21 јуни, Словачка – Украина, 15:00 часот, Дизелдорф

22 јуни, Белгија – Романија, 21:00 часот, Келн

26 јуни, Словачка – Романија, 18:00 часот, Франкфурт

26.06. Украина – Белгија, 18:00 часот, Штутгарт

Последниот танц на Кристијано Роналдо на ЕП ќе го одигра во последната група. Иако имаат исклучително силен состав, на Португалецот нема да им биде лесно. Турција ќе има поддршка како да игра во Истанбул, Чешка повеќе од две децении чека на голем резултат, а Грузија е аутсајдер кој сака да биде запаметен!

Група Ф

18 јуни Турција – Грузија, 18:00 часот, Дортмунд

18 јуни, Португалија – Чешка, 21:00 часот, Лајпциг

22 јуни, Грузија – Чешка, 15:00 часот, Хамбург

22 јуни Турција – Португалија, 18:00 часот, Дортмунд

26 јуни, Грузија – Португалија, 21:00 часот, Гелзенкирхен

26 јуни, Чешка – Турција, 21:00 часот, Хамбург

Нокаут фазата на натпреварувањето започнува на 29 јуни и ќе трае до 14 јули за кога е закажан 51-от натпревар на овогодинешното Европско фудбалско првенство. Големото финале ќе се одигра на Олимпискиот стадион во Берлин на 14 јули во 21:00 часот.

Advertisement