Поврзи се со нас

Фудбал

Лекарот од репрезентацијата на Египет зборува за состојбата на Салах со Ковид-19: Сите сакаат да му помогнат

Напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах, страда од лесни симптоми на Ковид-19 и останува во изолација, потврди докторот на египетската репрезентација, Мохамед Абу Елела.

Салах беше позитивен на коронавирус во петокот и следствено го пропушти квалификацискиот натпревар на Египет против Того во саботата, кој неговите соиграчи успеаја да го добијат со 1:0.

Додека повеќето фудбалери во Премиерлигата, кои биле позитивни на коронавирус, немаат никакви симптоми, Салах, за жал, доживува благи симптоми на болеста.

„Тој има само благи симптоми. Тој мора да се изолира во Египет се додека не излезе негативен и потоа, се разбира, може да се врати во Англија“, рече Абу Елела.

„Египетските власти се загрижени затоа што Мо е посебен за Египет. Секој овде сака да му помогне, целата земја, и да направи што може.

loading...

Facebook