Connect with us

Фудбал

Лестер го продолжува европското патување по големиот пресврт

Лестер висеше на конци во Ајндховен, но го продолжува своето европско патување.

По пресвртот со 1:2, англискиот тим беше подобар од ПСВ и со тоа го трасираше патот до полуфиналето на Конференциската лига на УЕФА. Првиот натпревар заврши нерешено 0-0.

 

Тој го предводеше ПСВ со голот на Захави во 27. минута по додавањето на Геце.

 

Во продолжение подобрата игра на Лестер, вистината беше дека ПСВ имаше свои шанси, а израмнувањето на гостите им го донесе Медисон со гол во 77. минута на асистенција на Перез.

 

Се играше во 88. минута кога Переира погоди за 1:2 и се испостави дека го доближи Лестер на чекор до европското финале.

 

Во полуфиналето Лестер го чека подобриот од дуелот меѓу Рома – Бодо Глимт.

 

 

Реклама

Facebook