Connect with us

Фудбал

„Левандовски ја заслужува Златната топка“

Роберт Левандовски заслужува да ја освои Златната топка според Јулијан Нагелсман.

Лева е на листата од 30 кандидати што ја откри Франс фудбал пред неколку дена, додека многу веројатно е да се најде на конечната листа, меѓу првите тројца.

Тој е еден од фаворитите за целосно освојување и според Нагелсман треба да ја освои оваа награда.

 „Левандовски ја заслужува Златната топка и според мое мислење тој треба да ја освои оваа награда затоа што игра поконзистентно од кој било друг играч во последните години“, рече тој.

„Тој е многу динамичен и нема повреди. Ако неговото тело остане така, дефинитивно мислам дека ќе игра на највисоко ниво уште неколку години, бидејќи неговиот живот е многу добро организиран“.

Церемонијата на „Златната топка“ е закажана за 29 ноември.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама