Connect with us

Фудбал

Ливерпул промашуваше зицери, Лестер славеше победа

Лестер го совлада Ливерпул на „Кинг Пауер“ со 1-0 во 20. коло од англиската Премиер лига.

Избраниците на Јирген Клоп вечерва пропуштија многу големи шанси и на крајот стигна казната, па црвените останаа без бодови.

Веќе на отварањето на мечот Ливерпул пропушта две големи шанси да поведе. Салах изнуди пенал, шутираше, но Шмајхел го одбрани.

Потоа по пенал топката му се врати на Египјанецот. Сепак, тој не успеа да постигне гол за општо неверување кај навивачите на „црвените“.

 

Шмајхел го соблече голот на Салах и во 32. минута данскиот голман имаше своја вечер, но напаѓачите на „црвените“ вечерва не беа прецизни.

На одмор заминуваат без голови, а по десет минути игра црвените пропуштаат уште една одлична можност. Садио Мане излегува сам до Шмајкела, но топката оди над голот.

Казната за промашувања стигна во 59. минута. Само три минути по влегувањето во игра, Адемола Лукман погоди за водство на Лестер од 1-0.

До крајот Ливерпул не успеа да стигне барем до бод. Лестер го одбрани водството и дојде до три вредни бода.

Навивачите на „црвените“ не можат да бидат задоволни од вечерашното издание, а предноста на Манчестер Сити се искачи на шест бода.

 

 

 

 

Реклама

Facebook

Реклама