Connect with us

Фудбал

Манчестер Јунајтед ги тужи авторите на „Football Manager“

Објавено:

Англискиот тим Манчестер Јунајтед им предизвика проблеми на креаторите на култната игра „Football Manager“.

Ако се верува во она што го пренесуваат медиумите на Островот, челниците на тимот од „Олд Трафорд“ решија да поднесат тужба против креаторот на играта затоа што ги нарушиле авторските права.

Клубот се жали дека авторите не го користеле официјалното лого на Манчестер Јунајтед во играта, туку поедноставен црвен и бел амблем, кој, како што изјавија, им нанел некоја штета.

„Од лиценцирање на грбот и името, клубот остваруваат значителни приходи, а неуспехот да се вклучи вистинскиот грб во играта се претвора во злоупотреба на името на клубот“, се обиде да објасни Симон Малинич, адвокат ангажиран од Манчестер Јунајтед.

Компанијата „Спорт Интерактив“, која е зад игра, тврди дека сè е направено според прописите, а она што е интересно е што во претходните 28 години немало поплаки. Мистерија е зошто одеднаш ги вознемирува.

Веќе се случија прелиминарни далечински расправи.

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама