Connect with us

Фудбал

Матеус: Ако играме вака против Шпанија, ќе испаднеме

Легендата на германскиот и светскиот фудбал Лотар Матеус ја критикуваше германската селекција по шокантниот пораз од Јапонија (1:2), во првиот натпревар на Светското првенство.

Рекордерот по бројот на одиграни натпревари на Светското првенство, изјави дека доколку Германците значително не ја подобрат играта против Шпанија, најверојатно ќе бидат елиминирани веќе во групата.

 

„Ако играме против Шпанија како што го одигравме второто полувреме со Јапонија, ќе бидеме елиминирани. Сега тимот е под повеќе од екстремен притисок. Мора да победат. Еден бод веројатно нема да биде доволен“, вели Лотар за „БИЛД ТВ“.

Матеус критикуваше и некои одлуки на тренерот Ханзи Флик:

 

„Секогаш го поддржував, но сега некои работи не ги разбирав. Тренерот треба да се соочи со тешки прашања. Јас сум заинтересиран за трчање назад. Зошто денеска не играше Керер кој игра во последно време? Головите што ги примивме дојдоа од крилата. Зуле не е играч од средниот ред. Со вториот гол Раум беше премногу напред, но дефанзивците се тука да се бранат. Шлотербек изгледаше изненадено и не беше доволно агресивен. Ниту промените не беа добри“, заклучи Матеус.

Facebook

Реклама