Connect with us

Фудбал

Мбапе е повреден затоа што е премногу добар? (ВИДЕО)

Објавено:

По синоќешната победа на ПСЖ над Сент Етјен (1:0) во финалето на Купот на Франција, никој не зборува за новиот париски трофеј, туку за можноста Килијан Мбапе да го промаши завршноот дел во Лигата на шампионите.

Мбапе синоќа го напушти теренот по половина час откако беше соборен и повреден од капетанот на Сент Етјен, Лоик Перин.

Перин доби црвен картон и Мбапе ја напушти играта во солзи, и се врати покрај теренот на патерици.

Тешко е да се тврди дека имала намера Перин да го повреди младиот офанзивен играч на ПСЖ. Наместо тоа, ќе биде дека Перин едноставно беше премногу бавен, а Мбапе пребрз – и премногу вешт ако го прашате тренерот на Сент Етјен, Клод Пуел.

Како што објасни Пуел по натпреварот, „проблемот“ е во квалитетот на Мбапе и другите ѕвезди на ПСЖ.

“Проблемот е во посветеноста и квалитетот на играчите на ПСЖ. Мислите дека стигнавте до топката, а тие се способни да извршат мајсторство во секоја секунда. Таков беше случајот и сега … Мора да најдеме баланс помеѓу бескомпромисни и контролирани активности, мора да најдеме вистинската комбинација “, рече Пуел, додавајќи:

“Секако дека ми е жал за повредата и се надевам дека не е ништо сериозно со Килијан. Немаше намера да се повреди, намерата беше да се оди на топката”.

ПСЖ треба да се соочи со Аталанта во четвртфиналето од Лигата на шампионите, на 12 август. Настапот на Килоијан Мбапе е под големо прашање по синоќешната повреда. Сепак, официјална дијагноза сè уште е во тек.

 

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама