Connect with us

Фудбал

Мхитарјан потпиша!

Објавено:

Ерменскиот играч од средниот ред Хенрих Мхитарјан го реши прашањето за иднината.

Рома денеска објави дека неговиот договор е продолжен до крајот на тековната сезона, бидејќи истече на крајот на овој месец. Ова значи дека тој ќе игра до крајот на италијанскиот шампионат за Рома, но и на натпреварите во Лигата на Европа кои се планирани за август.

Покрај тоа, Волчицата потврди дека е постигнат прелиминарен договор со Арсенал во врска со престојот на Ерменецот во Рома во текот на сезоната 2020/21. Во таа прилика, самиот фудбалер зборуваше за официјалната веб-страница на клубот.

„Презадоволен сум од изгледите дека можам да останам овде уште една година, бидејќи сè уште има цели што не сум ги постигнал и сакам да успеам. Не можам да чекам да го сторам тоа“, рече тој.

Оваа информација сигурно може да ги израдува навивачите на римскиот клуб затоа што Мхитарјан, кога е здрав, е одличен фудбалер.

Тој во моментов е на позајмица од Арсенал со опција за откуп. Рома се обиде да ја активира оваа опција во претходните месеци, но Арсенал не се согласи со цената што ја понуди.

Ерменецот има постигнато шест гола и додаде четири асистенции во дресот на Рома досега.

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама