Connect with us

Фудбал

Модерниот фудбал му ја зема душата: Се чини дека батериите на чудото на Барселона прерано се потрошија

Минатата сезона беше големо откритие, сепак, во оваа натпреварувачка година работите одат од полошо кон полошо.

Во најлошата сезона на Барселона во последните години, еден играч се искачи над сивилото. Тоа е Педро Гонзалес Лопез, попознат како Педри.

Иако има само 18 години, се чини дека модерниот фудбал и неверојатните 73 одиграни натпревари во една сезона му ја одзеле душата и му ги испразниле батериите.

Ако минатата година младиот Шпанец беше надеж на Роналд Куман во Барселона, и на Луис Енрике на ЕП и на Црвената фурија на Олимпијадата, сега ситуацијата е сосема поинаква.

Имено, талентираниот играч за врска го повреди левиот квадрицепс, а за него 2021 година е завршена и на теренот нема да биде до јануари.

Педри од почетокот на сезоната има проблеми со квадрицепсите, па досега забележа само четири настапи. Нема голови или асистенции.

На стартот од сезоната ги преувеличи своите можности поради минималниот одмор. Направи се за да биде подготвен за мечот од Лигата на шампионите на крајот на септември во Лисабон против Бенфика, издржа околу 70 минути и повеќе не е на теренот.

Барселона сега реши да биде многу повнимателна со своето чудо од детето и нема да брза со неговото враќање на теренот и сигурно ќе паузира во следните неколку недели.

Светските медиуми брмчеа за Педри за време на одличните изданија на ЕП кога како тинејџер ја водеше играта на фудбалска велесила како Шпанија, но неколку месеци подоцна Педри е во вистинска неволја и ќе мора да биде трпелив со враќањето во поле.

Реклама

Facebook

Реклама