Connect with us

Фудбал

Можеби е најбогатиот човек на светот, но Њукасл немаше никакви шанси покрај Баерн

Њукасл Јунајтед во последните денови се обиде да го доведе францускиот фудбалер Кингсли Коман во своите редови.

Францускиот фудбалер се најде на радарот на најбогатиот тим во светот. Билд тврди дека официјалната понуда за него пристигнала, но Коман решил да остане во Баерн.

Коман од „Сент Џејмс Парк“ го дели ситуацијата во која се наоѓа Њукасл. На „Страчките“ им претстои голема борба за опстанок во ПЛ, а тоа во никој случај не е привлечно за врвните фудбалери.

Французинот му се заблагодари на Њукасл за понудата, Баерн едвај чекаше да ја продолжи соработката со овој 25-годишен фудбалер и тој во Минхен ќе остане до 2027 година.

Неговата годишна плата ќе биде 15 милиони евра и сигурно е дека и овој крилен напаѓач не плаче премногу бидејќи не замина во Англија.

Кингсли Коман пристигна во Баерн во 2015 година како позајмен од Јувентус. Потоа му беше откупен договорот, а за Баварците одигра преку 200 натпревари и постигна 45 гола.

Во јануарскиот преоден рок, Њукасл Јунајтед досега ги доведе дефанзивецот Киеран Трипие од Атлетико Мадрид и напаѓачот Крис Вуд од Барнли.

Реклама

Facebook

Реклама