Connect with us

Фудбал

На социјалните мрежи кружи видео, кога Просинечки со дриблинг го „засрами“ големиот Марадона (ВИДЕО)

Објавено:

Поранешен тренерот Роберт Просинечки е еден од ретките фудбалери кој може да се пофали дека играл и за Реал Мадрид и за Барселона во неговата играчка кариера.

Во декември, тој сигурно ги помина најдобрите денови од својата кариера во Црвена звезда, со кој стана европски шампион во 1991 година, а после тоа се пресели во Реал Мадрид. Тој остана таму четири години и потоа реши да потпише за најголемиот ривал – Барселона.

Подоцна, Просинечки играше уште една сезона во Севиља, по што се врати во Хрватска. Просинечки во тоа време стана еден од неговите најтешки ривали на теренот за Диего Марадона.

Дека ова не е „шуплива приказна“ најдобро го покажува видеото кое деновиве се појави на социјалните мрежи, а Просинечки и Марадона се во центарот на вниманието.

Просинечки тогаш играше за Кралскиот клуб, додека Марадона беше член на Севиља. Обично, Марадона беше тој што ги мачеше своите противници со дриблинзи, но Просинечки го изненади со својот потег.

 

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама