Connect with us

Фудбал

Најбогатиот тим во светот започнува со работа: Брендан Роџерс ќе биде креатор на новиот Њукасл

Стив Брус нема долго да биде менаџер на Њукасл.

Клубот од „Св. Џејмс Парк“ започнува сериозни промени откако станаа најбогатиот тим во светот, а првиот може да се случи на менаџерска позиција.

Истакнатиот италијански новинар Џлука Ди Марцио има информации дека нов менаџер на „страчките“ ќе биде Брендан Роџерс.

48-годишниот стручњак во моментов го предводи тимот на Лестер. Под негово водство, овој клуб игра навистина добро, но очигледно тој наскоро ќе го преземе Њукасл.

Управување со тим од „Св. Џејмс Парк“ ќе мора да плати отштета од 16 милиони фунти за слободата на Роџерс.

Брендан Роџерс ја започна својата менаџерска кариера во резервите на Челзи, а потоа ги водеше Ватфорд, Ридинг, Свонси, Ливерпул и Селтик.

Од 2019 година, тој е на клупата на Лестер со која ги освои ФА Купот и Комјунити Шилд.

Доаѓањето во Њукасл за Роџерс може да биде голем предизвик. Ќе имаат навистина огромни пари за да донесат играчи бидејќи „страчките“ во моментов се најбогатиот тим во светот.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама