Поврзи се со нас
Here is the banner code 300x250 for mobile:

Фудбал

Најголемиот ривал и најомразениот стадион: Последниот натпревар на Марадона во кариерата (ВИДЕО)

Денес на 60-годишна возраст почина еден од најдобрите играчи на сите времиња Диего Марадона.

Целиот свет е во шок откако од Аргентина пристигна информација дека Марадона починал откако доживеал срцев удар. За жал, тој овој пат не излезе и лекарите не беа во можност да го вратат во живот.

Смртта на еден од најдобрите го потресе целиот свет, а многумина се збогуваат со Марадона преку социјалните мрежи.

Но, многумина се сетија и на неговиот последен професионален натпревар, кој Марадона го одигра на 25 октомври 1997 година. Во тоа време, Бока јуниорс играше против најголемиот ривал Ривер Плата, а Марадона го водеше својот тим како капитен.

Марадона можеше да игра само 45 минути бидејќи во тоа време веќе имаше големи проблеми со коленото. Наместо него влезе Рикелме, а на крајот Бока успеа да слави на „Монументал“ со 2:1. Многумина во тоа време немаа идеја дека ова е последен натпревар на Марадона во неговата кариера.

„Мојата фудбалска кариера заврши“, рече Марадона само пет дена по натпреварот со Ривер

loading...

Facebook