Поврзи се со нас
Here is the banner code 300x250 for mobile:

Фудбал

Најлошиот ден на Марадона во неговата кариера и болна реченица: „На носилка скршен, веќе знаев …“ (ВИДЕО)

Диего Армандо почина. Надвор од теренот тој беше контроверзен во согласност со својот темперамент, а на теренот? Па, многумина ќе речат, најдобар на сите времиња.

Марадона беше кошмар за многу тимови, а во 1983 година тој стана жртва на Андони Гоикоетсеа, подоцна наречен Касап од Билбао.

За време на натпреварот Барселона – Атлетик Билбао Гоикоекстеа брутално тргна на Марадона и ја скрши ногата. Можеби е најлошиот почеток во историјата на фудбалот.

Малиот Грин го опиша тој момент како најтежок во неговата кариера. Скршената нога ја опиша како кршење дрво со ужасен звук.

“Тоа е најболниот момент во мојата кариера. На носилка, скршен. Знаев, веќе знаев. Го почувствував звукот по стартот. Звук на скршена фрактура. И болка, ужасна. Никој не можеше да замисли дека ќе се вратам три месеци подоцна“, рече еднаш Марадона.

Една година подоцна, двата тима повторно се сретнаа, и по тој повод, Марадона повторно беше на удар на играчите на Атлетик. Сето тоа кулминираше со општа кавга.

loading...

Facebook