Connect with us

Фудбал

Најскандалозниот гол во квалификациите за СП: Сакаше да биде мајстор, но само се посрамоти (ВИДЕО)

Во одличниот натпревар од квалификациите за СП, Чешка и Велс одиграа одличен натпревар, кој заврши со дивизија 2:2.

На стадионот Синобо во Прага, можеби досега беше виден најскандалозниот гол во квалификациите, а трагичар беше голманот на Велс, Дени Ворд.

Ворд навистина направи катастрофална грешка на почетокот на второто полувреме, сакаше да смири една топка на начин на најдобрите мајстори, но на крајот само се посрамоти.

Арон Ремзи одигра повратно додавање, а топката ја мина ногата на Ворд и заврши во мрежата заедно со голманот на репрезентацијата на Весли.

Интересно, Велшанецот број еден успеа да ја шутира топката, но таа ја погоди стативата, се одби од неа и заврши во мрежата. Да се ​​прими таков гол на толку важен натпревар е навистина шокантно.

На крајот, Велшаните успеаја да израмнат, а Ворд некако може да здивне благодарение на поддршката од навивачите што ја доби од трибините по натпреварот.

Инаку, овој 28-годишник е член на Лестер Сити. Неговата годишна плата е околу 1,5 милиони евра, а најмногу седи на клупата бидејќи Петер Шмајхел е недопирлив.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама