Поврзи се со нас

Фудбал

Најтажниот момент на идната sвезда: Маска за лице, патерици и грижлива мајка (ВИДЕО)

Тешки повреди се чести во последно време. Тие пристигнуваат како резултат на голем број натпревари и напорни тренинзи. Тие не избираат години и играчи.

Во саботата, неколку часа по натпреварот Барселона-Бетис, се распадна светот на Ансу Фати, претстојната sвезда, не само на Барселона, туку и на светскиот фудбал.

Фати се здоби со повреда на менискусот, како што потврди каталонскиот клуб по натпреварот. Тој беше закажан веднаш на операција.

Талентираниот офанзивен играч кој стигна до репрезентацијата на Шпанија на 18-годишна возраст беше снимен синоќа при пристигнувањето на клиниката.

Тоа беше можеби најтажниот момент во животот на ова момче. Маска на лицето, патерици во рацете и грижлива мајка која го придружува нејзиниот син.

Камерите успеаја да ја доловат оваа навистина емотивна сцена особено од причина што Фати чека пауза од неколку месеци, некои прогнози велат дека тој нема да биде достапен четири месеци.

Патем, Фати влезе многу добро во сезоната. На десет натпревари во сите натпреварувања, тој постигна пет погодоци и четири асистенции. Неговото неиграње е голем удар за Барселона.

 

loading...

Facebook