Connect with us

Фудбал

Не испаднаа господа: Кнежевите не му се заблагодарија на Нико Ковач

Хрватскиот стручњак Нико Ковач (50) повеќе не е тренер на Монако.

По година и пол соработка, Монако реши да ја прекине соработката со 50-годишниот тренер, а Ковач си заминува од клупата на принцовите.

Интересно е што Монако воопшто не му се заблагодари на Ковач за времето поминато на клупата и само пишаа.

„АС Монако објави раскинување на соработката со Нико Ковач. Одлуката му била соопштена на хрватскиот селектор на состанокот во четвртокот“, напишаа од Монако и дадоа информации за новиот тренер.

Резервниот тренер Стефан Нандо ќе има главен тренер додека не се најде решение за остатокот од сезоната.

Нико Ковач го предводеше Монако на вкупно 74 натпревари. Оствари ефект од 42 победи, 16 порази и 16 нерешени.

Да потсетиме, Ковач претходно работеше како тренер на Баерн, Ајнтрахт и како селектор на хрватската репрезентација.

Монако го остави Ковач на шестото место во Лига 1.

Реклама

Facebook

Реклама