Connect with us

Фудбал

„Не сакам да оддадам почит на насилник, силувач и педофил“ (ФОТО)

Низ целиот свет, легендарниот Диего Марадона, кој почина на 60-годишна возраст, му беше оддадена почит на првенствените натпревари викендов.

Најголемите светски sвезди ја истакнаа честа на легендата, но истата беше одбиена од фудбалерката на шпанскиот Вијајес Интерријас, Пол Дапен.

Таа верува дека Диего бил силувач, насилник и педофил и поради тоа одбила да му се поклони.

„Пред неколку дена немаше едноминутно молчење за жените жртви на насилство и нема да му оддадам почит на сторителот“, рече таа и продолжи:

“Одбив да му оддадам почит затоа што тој беше силувач, педофил и насилник. Затоа седнав на подот и го свртев грбот”, додаде таа.

Facebook