Connect with us

Фудбал

Нејмар: Не ги чувствував нозете, можев да бидам инвалид (ВИДЕО)

Бразилскиот напаѓач Нејмар во интервју за ДАЗН зборуваше за најтешкиот момент во неговата кариера.

Напаѓачот на ПСЖ потсети дека беше незгодно погоден од Хуан Камило Зунига од Колумбија за време на натпреварот од четвртфиналето на СП 2014 во Бразил.

„Тоа беше еден од најлошите моменти во мојата кариера. Ми го уништи сонот да играм до крајот на Светското првенство. Кога го повредив грбот, Марсело се обиде да ми помогне да се кренам, но ништо не можев да направам. Му реков дека не чувствувам ништо, а потоа ме однесоа во болница. Не можев да ги мрднам нозете, почнав да плачам. Докторот ми рече дека би можел да станам инвалид ако ме удри два сантиметри пониско“, рече Нејмар.

Без Нејмар, Бразил успеа да стигне до полуфиналето, по што следеше катастрофален пораз од Германија со 7-1.

Подоцна, Германија ја победи Аргентина со 1: 0 во финалето со голот на Марио Геце во 113-та минута.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама