Connect with us

Фудбал

Неодамна се посрамоти, па Баерн го испрати на нова позајмица (ВИДЕО)

Џошуа Зиркзи уредно се посрамоти пред десет дена на пријателскиот натпревар помеѓу Баерн и Ајакс.

Тогаш коментаторот на ТВ -емисијата на шега рече дека по тој потег, Зиркзи може да се најде на трансфер листата. Десет дена подоцна, младиот играч беше позајмен на Андерлехт во Белгија.

Белгиските медиуми објавија дека тој бил позајмен во Андерлехт, но овој клуб нема право да купува играчи на крајот на сезоната.

Значи, тој ќе биде член на Андерлехт следната сезона, бидејќи за него нема место со Јулијан Нагелсман во тимот, но Баерн сепак не сака да се откаже од него бидејќи верува дека има квалитети за овој тим.

Зиркзи е врзан за Баерн до 2023 година, а 20-годишниот напаѓач минатата сезона играше на позајмица во Парма. Моментално има три настапи за младата холандска репрезентација.

Facebook