Connect with us

Фудбал

Никој не игра фудбал како Меси: Седум играчи тргнаа по него, по што следеше „магичен“ трик (ВИДЕО)

Ретко кој во историјата на фудбалските натпревари имал таква интелигенција, визија и чувство за игра како Лионел Меси.

Меси игра на врвно ниво околу 15 години. Од натпревар во натпревар тој повеќе или помалку ги повторува истите работи. Движења, дриблинзи и удари кои само тој знае да ги изведе, но неговите ривали не успеваат да го неутрализираат.

Чаби Алонсо, кој е во пензија неколку години, еднаш рече дека Серхио Рамос и Жозе Мурињо од времето во Реал со часови го анализирале волшебникот од Росарио, но кога ќе дојде играта тие нема да можат да го спречат.

Во текот на изминатите години, Аргентинецот беше жртва на жестоки стартови, тренерите подготвуваа специјална тактика, дефанзивците ќе направат „кафез“, но Меси ќе ги избегне сите замки и ќе изгради репутација на најдобриот играч во историјата на фудбалот од натпревар до натпревар.

Каква фудбалска интелигенција и визија за играта имаше Меси можеше да се види на натпреварот против Уругвај (3:0). Капитенот на „гаучосите“ среќно го постигна првиот гол, но во третиот покажа каков виртуоз е.

За време на еден напад, дури седум противници се собраа околу Меси, тие се движеа синхронизирано за да ја спречат ѕвездата на ПСЖ да пука, но „волшебникот“ повторно го извади трикот од ракавот.

 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама