Поврзи се со нас

Фудбал

Очајниот Јувентус не успеа да го совлада Кротоне, ВАР ја „грабна“ победата на Старата дама

Јувентус одигра 1:1 на гостувањето кај Кротоне. Избраниците на Андреа Пирло одиграа лош натпревар и на крајот можат да бидат задоволни од освоениот бод.

-текстот продолжува по рекламата-

Повратникот во Серија А одлично ја започна играта. Бонучи беше невнимателен во 12-та минута, направи пенал кој Сими без проблем го претвори во гол.

Бјанконерите ги вратија работите на почетокот во 21-та минута кога по убавата акција на Кулушевски и Кјезе, Мората ја затресе мрежата на домаќините.

-текстот продолжува по рекламите-

Во 60. минута Јувентус остана со играч помалку. Киеза доби директен црвен картон за невнимателен старт, па затоа нема да го памети најдобро своето деби.

Три минути подоцна Старата дама успеа да ги сврти работите, но среќата беше на страната на домашниот тим затоа што Мората ја погоди стативата.

Мората повторно ја затресе мрежата на домаќините во 76. минута, проследено со повеќеминутно размислување дали станува збор за позиција во офсајд. На крајот, милиметри пресудија, така што резултатот не се промени.

Финишот на натпреварот не донесе возбуда, се играше претежно помеѓу двата казнени простори. Задоволни од бодот, домашниот тим ја контролираше играта, додека очајните гости никогаш не се заканија.

Инаку, сите 90 минути на голот на Јувентус ги преведе Буфон, за кого ова беше 650. настап во Серија А.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама