Одлична лондонска пресметка и голема победа на Вест Хем над лидерот

Во лондонското дерби силите ги одмерија Вест Хем и Челзи, а на крајот беше 3:2.

Натпреварот од 15. коло на Премиершип понуди крајно возбудлив дуел во Западен Лондон меѓу соседите, а на крајот славеше домашната екипа по пресвртот.

Лидерот поведе со голот на Тиаго Силва во 28. минута, кога погоди со глава на центаршут на Маунт.

На пет минути пред паузата Мануел Ланзини ги врати работите на стартот од белата точка, но пред одморот Маунт извонредно погоди по центаршутот на Зиех за 2-1.

Продолжението носи нови голови, овојпат два во мрежата на гостите. Најпрво Бовен погоди за 2:2 во 56. минута, а Масуаку се подготви за вториот пораз на сините во 87. минута.

Со оглед на се што е прикажано, лесно можеше да се постигнат уште неколку голови, но публиката секако можеше да ужива во овој натпревар, а тоа особено се однесува на домашниот дел.

Челзи останува лидер со 33 бода, но Манчестер Сити денеска има можност да се пробие на првото место со победа над Ватфорд, а Ливерпул може да победи и над Челзи доколку слави во Вулверхемптон.