Поврзи се со нас

Фудбал

„Ова ќе биде последната сезона на Меси во Барселона“

Поранешниот напаѓач на Барселона, Ривалдо верува дека новиот одбор на Барса нема да успее да го убеди Лионел Меси да остане во клубот и дека Аргентинецот ќе го напушти „Камп Ноу“ на крајот на сезоната 2020-21.

Капитенот на Барселона побара ова лето да биде ослободен од клубот, но поранешниот одбор го одби неговото заминување како слободен трансфер. Ривалдо вели дека само европски трофеј за каталонскиот тим може да го смени мислењето на Меси да не ја напушта Барселона.

„Барселона веќе преговараше за некои намалувања на платите со некои играчи и исто така се обиде да направи општи намалувања на тимот, но ова не е нова работа за играчите, Но, ова ја засилува идејата дека постигнувањето договор за обновување на договорот на Меси ќе биде тешко, особено во намалувањето на неговата плата“, напиша Ривалдо во својата колумна во „Бетфер“

„Очигледно, Меси ќе има подобри понуди од други клубови и ова го покажува неговиот обид да го напушти клубот на крајот од сезоната. Не гледам начин како одборот да го убеди во оваа одлука.

„Според мене, само освојување на Лигата на шампионите или Ла Лига оваа сезона или Куман да игра прекрасен фудбал што го убедува Меси, тоа ќе го натера да размисли за своето мислење. За жал, се плашам дека ова ќе биде негова последна сезона во клубот.“

Нејмар се смета за еден од можните наследници на Меси во случај Аргентинецот да замине следното лето, но Ривалдо не верува дека е време неговиот сонародник да се врати во Барселона.

„Слушнавме како некои од претседателските кандидати на Барселона велат дека нема да се обидат да го вратат Нејмар откако тој замина. Иако мислам дека е можно враќање, јас исто така видов дека ова не може да се случи “, продолжи Ривалдо.

„Понатаму, Барселона ќе страда финансиски овие години“.

„Се чини дека Нејмар е среќен во Париз сега и дури размислува за продолжување на договорот, па не гледам да се врати во Барселона во ова време или во блиска иднина”.

loading...

Facebook