Connect with us

Фудбал

Падна договор, Милан доби големо засилување од Челзи

Според извештаите на италијанските медиуми, Оливие Жиру постигнал договор со Милан и ќе потпише двегодишен договор со италијанскиот гигант.

Францускиот репрезентативец договори сè со „росонерите“, а добро информираниот новинар на „Скај Спорт“ Фабрицио Романо посочува дека играчот ќе потпише договор до летото 2023 година. Тој ќе заработува три милиони евра годишно.

Сега останува Милан и Челзи да постигнат конечен договор, бидејќи Жиру има договор со „сините“ до следното лето.

Жиру пристигна во Челзи од градскиот ривал Арсенал во 2018 година и одигра 119 натпревари за европскиот шампион, постигнувајќи 39 гола со 14 асистенции.

Тој не е единствениот играч на Челзи кој е интересен за Милан. „Росонерите“ би сакале да ги доведат Хаким Зијех и Тајмеу Бакајоко, но се уште нема договор по тоа прашање, бидејќи Челзи не е подготвен да ја намали цената на играчите.

Напаѓачот сега е посветен на Франција, која вечерва игра против Португалија и се бори за место во нокаут фазата, и е еден од кандидатите за освојување на титулата. Триколорите во моментов имаат победа и реми, а вистинскиот предизвик допрва следува.

Што се однесува до Милан, тој ја освои Лигата на шампионите, но го чека бурно лето. Донарума замина во ПСЖ како слободен агент, Хакан Чалханоглу во Интер, а поради повреда Златан Ибрахимовиќ нема да биде таму некое време, поради што работеа на доведување на Жиру.

 

Реклама

Facebook