Connect with us

Фудбал

Перез се обидува да ја одведе ѕвездата на Барселона до големо предавство

Реал Мадрид следното лето ќе се обиде да го доведе фудбалерот на Барселона, Роналдо Араухо.

Уругвајскиот дефанзивец игра доста добро оваа сезона. Тој е светла точка во прилично мрачната сезона на каталонскиот тим и е незаменлив член на првиот тим.

Сепак, неговиот договор со Барселона истекува во летото 2023 година и моментално клубот од Камп Ноу не разговара со него за потенцијално продолжување на соработката.

За точно една година Араухо ќе има можност да преговара со други клубови, а таа шанса го чека најголемиот ривал на Реал Мадрид.

Наводно, Флорентино Перез прави се за да го доведе овој фудбалер од Барселона. Тој се надева дека нема да има продолжување на соработката и дека ќе дојде во Реал Мадрид како слободен играч во летото 2023 година.

Не е познато дали Реал евентуално ќе се обиде да го донесе Араухо дури и ако ја продолжи верноста кон каталонскиот клуб, но очигледно интересот на Перез е огромен.

Реал и претходно сакаше да го донесе Араухо во своите редови. Пред неколку години му беше понуден договор, но фудбалерот се одлучи за Барселона. Ќе видиме дали сепак ќе направи големо предавство и ќе потпише за најголемиот ривал.

За првиот тим на каталонскиот великан, 22-годишниот фудбалер одигра 61 натпревар и постигна четири гола.

Реклама

Facebook

Реклама