Connect with us

Фудбал

Пирло среќен што го освои својот прв трофеј како тренер

Published

on

Андреа Пирло е многу среќен што го освои својот прв трофеј како тренер, по победата на Јувентус со 2-0 во финалето на Суперкупот на Италија против Наполи во средата.

Кристијано Роналдо го скрши мразот постигнувајќи гол од топка вратена од удар од аголот, пред Лоренцо Инсиње да го промаши пеналот.

Кога Наполи напаѓаше со сите сили за да го изедначи резултатот во последните моменти, Алваро Мората погоди за двојно поголемо водство на Јуве во контранапад.

После натпреварот, Пирло – кој ги презеде работите во свој раце на почетокот на сезоната – рече дека освојувањето на трофејот како тренер прави да се чувствувате подобро отколку како играч.

„Среќна сум. Подигањето на првиот трофеј како тренер е различно, мислам подобро отколку како играч, затоа што водам одличен тим во историски клуб. Тоа е прекрасна работа“, рече Пирло.

„Сакавме да докажеме дека не сме тимот што го видовме против Интер, па кога тој игра со грижа, посветеност и став, му носи среќа на себе“, додаде тој

Advertisement

Facebook