Connect with us

Фудбал

По четири години се појавија информации: Роналдо одамна требаше да се врати во Јунајтед, но Мурињо …

Кристијано Роналдо летово по 12 години се врати во Манчестер Јунајтед.

Тој на „Олд Трафорд“ пристигна од Јувентус каде пристигна во 2018 година, но „talkSPORT“ денеска објави ексклузива во која откриваат дека трансферот на Роналдо во Јуве не требало да се случи.

Имено, уште во летото 2018 година, кога реши да го напушти Реал Мадрид, Роналдо беше на прагот да се врати во Манчестер Јунајтед, но оваа опција беше одбиена од неговиот поранешен тренер од Реал, Жозе Мурињо, кој тогаш беше менаџер на Црвените ѓаволи.

Роналдо под водство на Мурињо постигна 120 гола во шпанската Примера и веројатно беше на врвот на формата додека беше предводен од својот сонародник, па се чини малку нејасна одлуката на Мурињо да не го доведе Роналдо во Јунајтед.

Клубот од англиската ПЛ објави дека Ричард Арнолд ќе стане извршен директор кога Вудворд ќе го напушти клубот на 1 февруари, „talkSPORT“ се навраќа на владеењето на 50-годишникот во клубот. Незаменлива тема беше двеиполгодишниот мандат на Мурињо на клупата на ѓаволот.

Мурињо ги предводеше „црвените ѓаволи“ до трофеи во Комјунити Шилд, ЕФЛ купот и европскиот Лигидок беше тренер, но беше отпуштен во 2018 година по серијата лоши резултати и уништената соблекувална.

Двајцата менаџери беа назначени по заминувањето на „Специјалниот“, иако тешко е да се каже дека е постигнат голем напредок под водство на претходниот Оле Гунар Солскјер и сега привремениот тренер Ралф Рангник.

Сега работите не изгледаат совршено, но другата приказна беше на почетокот на сезоната кога клубот обезбеди враќање на суперѕвездата Роналдо.

Сепак, сега е откриено дека Манчестер Јунајтед можел многу порано да ја пречека португалската икона и легенда на клубот, доколку Мурињо не интервенирал.

Роналдо оваа сезона на 22 натпревари постигна 14 гола и додаде три асистенции.

Реклама

Facebook

Реклама