Поврзи се со нас

Фудбал

Понижување какво што Германија не памети, Хрватска загуби од Португалија во Сплит

Вечерва се одиграа три одлични натпревари во рамките на 6.коло од Лигата на нации.

Во Сплит, Хрватска беше домаќин на Португалија и на крајот загуби со 3:2. Остана со играч помалку во 54-та минута, кога Марко Рог доби втор жолт картон за фаул над Роналдо.

Првиот гол и единствениот во првото полувреме беше постигнат во 29-та минута. Матео Ковачиќ погоди за 1:0, но по тоа исклучување, Хрватите примија два гола за само осум минути.

Прво, Диас погоди за 1:1 во 52-та минута, а осум минути подоцна Жоао Феликс погоди за пресврт, а во 65-та минута Ковачиќ ја врати Хрватска со нов погодок. Сепак, Диас во 91. минута со својот втор гол успеа да го сруши домашниот тим.

И покрај поразот, Хрватска успеа да се спаси од испаѓање во Лигата Б на Лигата на нации, бидејќи Шведска загуби во Париз со 3:2 од Франција.

Во Севиља германската репрезентација доживеа невиден срам бидејќи загуби од Шпанија со 6-0.

Мората, Родри, Ојарзабал и трипати Феран Торес ја погодија мрежата на очајниот Нојер за целосен дебакл на Германија.

Со тоа Шпанија го обезбеди плејофот како прва во групата со 11 бода. Следат Германија со девет, Украина со шест и Швајцарија со три бода. Дуелот Швајцарија – Украина беше откажан бидејќи гостите, според правилата на здравствените власти во Луцерн, мораа да бидат изолирани.

loading...

Facebook