Connect with us

Фудбал

Пред продолжувањето со Милан, Ибрахимовиќ сакаше да замине во друг клуб, но беше одбиен

Златан Ибрахимовиќ, исто така, ќе игра за Милан во новата сезона, откако го продолжи договорот со „росонерите“ на уште една сезона.

Нешто неверојатни вести доаѓаат денес од Франција, кои во јавноста ги пласира угледниот Ле Паризиен, кој е добро запознат со настаните во ПСЖ.

Имено, според тврдењата на овој весник, пред да го продолжи договорот со Милан, Ибрахимовиќ сакаше да се врати во ПСЖ и веќе почна да го чувствува теренот.

Мино Раилоа, менаџерот на Ибра, разговараше неколку пати со Леонард, но по неколку разговори, директорот на ПСЖ рече дека францускиот клуб не го сака Ибрахимовиќ.

Откако видоа „колку е часот“, Швеѓанецот потпишаа нов едногодишен договор со „росонерите“.

Популарниот Ибра знаеше што потпишува бидејќи успеа да обезбеди навистина голема плата за себе, бидејќи ќе го прослави својот 40 -ти роденден во сезоната 2021/2022 година.

Италијанските медиуми претходно објавија дека Ибрахимовиќ ќе заработи минимум 7,5 милиони евра, што сигурно не е безопасна бројка, особено за време на пандемијата на коронавирус.

Таа сума може дури и да се зголеми во зависност од исполнувањето на бонусот, што значи индивидуални перформанси и евентуален успех на тимот.

Ибра играше за ПСЖ од 2012 до 2016 година, за кое време заработи огромни пари од плати и освои голем број домашни трофеи, вклучувајќи четири титули шампиони, но не успеа да постигне забележителен резултат во Лигата на шампионите.

Facebook