Connect with us

Фудбал

Пристигна оправдување за необјаснивото однесување на судијата во АКН (ВИДЕО)

Судијата од Замбија, Јани Сиказве, предизвика вистински хаос на натпреварот од африканското првенство меѓу Мали и Тунис.

Сиказве досуди крај на натпреварот во 85. минута па ВАР ја исправи неговата грешка, а потоа во 89. минута дефинитивно свирна крај.

Тоа не беше крајот на циркусот. Го исклучи играчот Мали Туре, го исклучи ВАР-от и не сакаше да слуша што зборуваат неговите помошници од собата.

Фудбалерите на Тунис одбија да го продолжат натпреварот откако беше наредено натпреварот да продолжи и побараа повторување на натпреварот.

Сиказве по натпреварот заврши во болница. Тој наводно не се чувствувал добро и имал симптоми на топлотен удар и дехидрација.

Ова го потврди шефот на судиите во АКН, Египќанецот Есам Абдел-Фатах.

„Тоа го натера да се збуне и да го досуди крајот порано отколку што требаше, прво во 85., а потоа во 89. минута“, рече Абдел-Фатах, додавајќи:

„Кога ја загуби контролата над натпреварот, четвртиот судија мораше да го замени. Сепак, Тунис одби да се врати на теренот“.

Од ЦАФ денеска потврдија дека е покрената постапка по она што се случи на овој меч, а судијата од Замбија најверојатно ќе биде казнет за се што направил.

Реклама

Facebook

Реклама