Поврзи се со нас

Фудбал

ПСЖ во проблеми: Бернат доживеа повреда на лигаментите, следува долга пауза

Актуелниот француски шампион, ПСЖ, ќе биде значително ослабен во продолжението од сезоната.

Имено, за време на синоќешниот натпревар со Мец се повреди дефанзивниот фудбалер Хуан Бернат, а денешните детални прегледи утврдија дека станува збор за поврдеа на предните вкрстен лигамент на коленото.

Шпанскиот дефанзивен играч ќе се оперира во наредните денови, а заздравувањето ќе трае минимум шест месеци.

Дали тренерот на ПСЖ, Томас Тухел, ќе се обиде да најде замена за Бернат на пазарот, а кој ќе биде ќе се знае во следните неколку дена.

Да потсетиме, овој фудбалер пристигна во ПСЖ во 2018 година од Баерн, каде играше четири сезони. Претходно играше за Валенсија.

Advertisement

Facebook

Реклама