Поврзи се со нас

Фудбал

Разочарана половина Европа: УЕФА прави голема промена за Европското првенство!

Иако УЕФА претходно најави дека Европското првенство ќе се игра во 12 земји низ Европа следното лето, сега планот е променет.

Со оглед на сите проблеми поради пандемијата на корона, УЕФА е принудена да го смени форматот на натпреварувањето за ЕУРО, кое ќе се игра летото 2021 година, иако требаше да се игра минатото лето.

Предвидено беше Европското првенство да се игра во 12 градови (Лондон, Минхен, Рим, Баку, Санкт Петербург, Копенхаген, Амстердам, Букурешт, Глазгов, Даблин, Билбао, Будимпешта), но сега е објавено дека турнирот ќе се игра во само еден земја.

Според последните информации, Европското првенство следното лето ќе се игра во Русија, Санкт Петербург треба да биде еден од домаќините на натпреварот, каде наместо претходните 16, ќе учествуваат 24 селекции.

Информацијата сè уште не е потврдена, но различни извори тврдат дека е одлучено да се игра во Русија.

loading...

Facebook