Connect with us

Фудбал

Реал Мадрид го победи Манчестер Јунајтед и стана најскапиот фудбалски клуб во светот

Реал Мадрид е прогласен за најскап клуб во светот во 2022 година. Во вредност од 6,07 милијарди долари (4,9 милијарди фунти), според Форбс .

Шпанскиот клуб втора година по ред се најде на врвот на листата од 30 клубови составена од американскиот бизнис магазин. Манчестер Јунајтед се најде на второто место, со вредност од 6 милијарди долари (4,8 милијарди фунти).

Овогодинешниот список е првпат два клуба да достигнат граница од 6 милијарди долари. Мадрид ја зголеми својата вредност во текот на изминатата година за 19%, додека на Јунајтед порасна за 30%.

„Шпанските гиганти стигнаа до пет од последните девет профитабилни финалиња во Лигата на шампионите, победувајќи ги сите“, напиша Форбс .

Реал Мадрид, исто така, обезбеди речиси 400 милиони долари од Шестата улица и Легендите како дел од 20-годишниот договор за зголемување на приходите околу својот стадион „Сантијаго Бернабеу“, кој е подложен на големо реновирање што се очекува да биде завршено следната година.

Еве како изгледаат првите 10:
1. Реал Мадрид (6,07 милијарди долари)
2. Манчестер Јунајтед (6 милијарди долари)
3. Барселона (5,51 милијарди долари)
4. Ливерпул (5,29 милијарди долари)
5. Манчестер Сити (4,99 милијарди долари)
6. Баерн Минхен (4,86 милијарди долари)
7. Пари Сен Жермен (4,21 милијарди долари)
8. Челзи (3,1 милијарди долари)
9. Тотенхем (2,8 милијарди долари)
10. Арсенал (2,26 милијарди долари)

Advertisement