Поврзи се со нас

Фудбал

Реал Мадрид му понуди нереален договор на Меси во 2013 година, а неговиот одговор беше само еден збор

Денес во јавноста се појави информација дека Лионел Меси сакал да замине во Челзи пред шест години и дека се договорил со овој клуб, но дека на крајот сето тоа пропадна.

Меси целата своја кариера досега ја помина во Барселона и беше шок за сите кога пред два месеци побара од клубот да го раскине договорот. Сепак, во претходните години имаше клубови кои се обидоа на секој начин да го донесат Аргентинецот во своите редови.

„Фудбал-Ликс“ денес објави сторија за Челзи, но и за лутиот ривал на Барселона, Реал Мадрид, кој исто така се обиде да го донесе Меси. Наводно, Флорентино Перез го стори тоа во 2013 година и даде се од себе за да направи вистинска сензација.

Беше објавено дека Реал Мадрид тогаш му понуди договор на Меси за дури осум години и плата од 23 милиони евра, што би го направило убедливо најплатениот играч во светот на фудбалот.

Перез дури му понуди на Меси да дојде во Барселона со приватен авион за да разговара, а никој не би ни знаел дека тој е таму. Но, Меси испрати само кратка порака „не“ на сето ова.

Меси тогаш реши да остане во Барселона и тоа беше одличен потег затоа што во следните сезони доминираше на сцената со Кристијано Роналдо. Но, сега ситуацијата е поинаква, бидејќи Меси сака да оди поради поединци и како што стојат работите, ќе биде тешко да се предомисли до крајот на сезоната кога ќе му истече договорот.

 

Advertisement

Facebook

Реклама