Connect with us

Фудбал

Речиси 50.000 навивачи на трибините на третолигашкиот клуб! (ФОТО)

Едноставно е неверојатно една екипа во трета лига да ја следат нешто помалку од 50.000 навивачи.

Во Германија, на клубот никогаш не му се врти грб, без разлика во каква ситуација се наоѓал и во каков ранг бил. Навивачите се претежно таму и кога бродот тоне, а Кајзерслаутерн има прекрасни навивачи.

Така, дури 46.895 навивачи дојдоа на дербито меѓу поранешните бундеслигаши Кајзерслаутерн и Саарбрукен. На посетите од стадионот Фриц-Валтер во 3-та лига на Германија ќе позавидат од многу играчи од Бундеслигата, а да не зборуваме за второлигаши.

За време на натпреварот, навивачите на Кајзерслаутерн со посебна кореографија му оддадоа почит на починатиот клубски навивач Даниел Хасеман.

Спектаклот на стадионот го комплетираа околу 5.000 гостински навивачи, кои запалија бакли, а воедно приредија посебен декор со неколку „провокативни пораки“ за многу локални навивачи.

Кајзерслаутерн го доби натпреварот со резултат 3:1, со што го обезбеди второто место во третата Бундес лига.

Кон крајот на минатиот и почетокот на новиот милениум, клубот пишуваше бајки во германскиот фудбал. Сите добро се сеќаваат на титулата од 1998 година, четврта во историјата на клубот во возвратната сезона во Бундеслигата.

Кајзерслаутерн играше и во Лигата на шампионите, ги даде големите ѕвезди на германскиот фудбал. Два пати го освојуваа и Купот, а минатата сезона се изборија за опстанок во 3-та лига.

Моментално Кајзерслаутерн е на второто место со 63 бодови и е се поблиску до враќање во ’цвајт’. Водечкиот Магдебург има 69, а третопласираниот Брауншвајг 61 бод. Првите две екипи одат директно во 2-та Бундес лига, додека третопласираната ќе игра во плеј-офот.

Реклама

Facebook