Connect with us

Фудбал

Рома стави дури 23 играчи на трансфер листата

Клубот од Рим има намера да се ослободи од дури 23 играчи, со цел да заштеди 36,7 милиони евра.

Спортскиот директор на Рома, Тиаго Пинто ова лето е зафатен и има полни раце работа. Работи на составот на Жозе Мурињо, односно на засилувањата што ги бара неговиот сонародник, но мора и да најде начин да се ослободи од 23 -те играчи на кои повеќе не смета на Олимпико.

Многумина од нив тренираат одделно, други се уште не се регистрирале по напуштањето на младиот тим на Рома.

Играчите со највисока бруто плата што чекаат да бидат префрлени во други клубови се Хавиер Пасторе, Стивен Нзонзи, Флоренци, Федерико Фацио, Педро Родригез, Давиде Сантон, Робин Олсен, Анте Ćориќ и Вилијам Бианда.

Тие девет играчи ја чинат Рома 36,7 милиони евра во сезоната и се на списокот на играчи од кои се обидуваат да се ослободат на Олимпијадата.

Најкомплициран случај е Фиренца, која не отпатува во Португалија со остатокот од тимот. Тој остана во Рим и вчера започна да тренира во Тригорија. Италијанскиот интернационалец не сака да биде втор избор следната сезона зад Рик Карсдорп, а Рома се обидува да се ослободи од него. Проблемот е што ниту еден клуб досега не покажал интерес за овој играч.

На списокот има многу млади луѓе кои би можеле да заминат летово, а Тиаго Пинто дефинитивно чека голема работа.

 

Facebook